Rzadko która firma testuje funkcjonowanie kolektorów słonecznych przez okrągły rok od 12 lat. Wiele zna parametry urządzeń tylko z opisu producenta. A własne doświadczenia są najcenniejsze. W firmie Rosmosis kolektory podgrzewają wodę w basenie i wodę użytkową w budynku. Przez te kilkanaście lat różne były zimy i lata, ale przekonano się „na własnych rachunkach”, jak wielkie oszczędności niesie używanie kolektorów i dlatego firma poleca je z pełną odpowiedzialnością. Inwestycja zwraca się tym szybciej, im więcej potrzebujemy ciepłej wody w basenie, łazience, kuchni, pralni itp.
Opłaca się montować kolektory słoneczne w domach jednorodzinnych, gdy posiada się jeszcze basen, to tym bardziej, a największe korzyści osiągają ośrodki wypoczynkowe (latem jest najwięcej gości), SPA, hotele, kluby fitness, sanatoria czy zakłady rehabilitacji, gdzie przeprowadza się zabiegi z użyciem ciepłej wody.
W wannach z hydromasażem czy jacuzzi, zachodzi potrzeba podgrzewania wody, by jej temperatura była stale na wymaganym poziomie. Podgrzewanie elektryczne słono kosztuje. Wariantem optymalnym jeśli chodzi o koszty, jest pozyskiwanie energii poprzez kolektory słoneczne, a w okresach, gdy ciepło z kolektorów jest niewystarczające, zamiast z energii elektrycznej, korzystać z taniego i ekologicznego paliwa, jakim jest pellet.
Pellet to małe wałeczki ze sprasowanych pod bardzo wysokim ciśnieniem trocin i wiórów drzewnych. Wygląda jak drewniane kołki stosowane w meblarstwie, ale jest wykonany w 100 % z drewna. Nie ma tam żadnej chemii, tzn. kleju czy innych dodatków. Pellet można bezpiecznie wziąć do ręki: nie ma drzazg, nie brudzi, nie rozsypuje się. Podczas spalania nie powstają szkodliwe gazy, a z 1 tony pelletu zostaje tylko 5 kg popiołu. Kształt granulatu, małe walce, jest bardzo praktyczny: można składować go w workach w garażu, schowku, spiżarni, jak również w mieszkaniach kamienic.
W stosunku do tradycyjnych paliw, takich jak olej opałowy, czy metan, pellet jest tańszy i bardziej ekologiczny, gdyż nie wydziela do atmosfery trujących substancji i jest paliwem odnawialnym, produkowanym z odpadów.