KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  VIESSMANN - Modernizacja systemu grzewczego
WWW.MDO.PL: VIESSMANN - MODERNIZACJA SYSTEMU GRZEWCZEGO

Modernizacja systemu
grzewczego
czyli na co zamienić stary kocioł węglowy?
 MDO 91 3/2010, str. 12

Z roku na rok ceny węgla i innych surowców energetycznych się zwiększają, przez co większość kosztów utrzymania budynku stanowią wydatki na jego ogrzewanie. Mając to na uwadze wiele osób, które budują swój dom, postanawia zainwestować w alternatywne systemy grzewcze, zamiast wciąż korzystać ze starych już nieopłacalnych metod ogrzewania budynku. Jedną z takich metod jest używanie nowoczesnej pompy ciepła.
 

Firma Viessmann od ponad 30 lat projektuje pompy ciepła, które ogrzewają budynki, korzystając z odnawialnej energii, uzyskiwanej ze środowiska naturalnego. Urządzenie jest tak zaawansowane technicznie, że ma kilka możliwości uzyskiwania ciepła: z gruntu, wody i powietrza. Nowoczesne pompy ciepła są na tyle wydajne, że mogą służyć nawet jako jedyne źródło ciepła do ogrzewania budynków przez cały rok. W porównaniu do wydatków na surowce energetyczne, takie jak węgiel czy gaz, jest to bardzo duża oszczędność.

Jak działa pompa ciepła?
Najpierw pompa pobiera energię z odnawialnego źródła energii, może to być: woda, grunt powietrze. W parowniku ciepło odzyskane np. z gruntu, jest przekazywane czynnikowi roboczemu, który cały czas krąży w pompie. Czynnik (o niskiej temperaturze wrzenia) odparowuje i tym sposobem odbiera pewną ilość ciepła.

Następnie, odparowany czynnik roboczy, zasysany jest przez sprężarkę, gdzie jest sprężany. W tym samym czasie wzrost ciśnienia powoduje wzrost temperatury czynnika. Para czynnika o podwyższonym ciśnieniu i temperaturze, kierowana jest do skraplacza, gdzie ulega skropleniu i przekazuje ciepło wodzie grzewczej (górne źródło ciepła). W pompach ciepła jako parownik (z wyjątkiem pompy powietrze/woda) i skraplacz, używa się przeważnie płytowe wymienniki ciepła zbudowane ze stali szlachetnej (niekorodującej).

W skrócie można powiedzieć, że pompa pobiera energię z dolnego źródła ciepła i przekształca ją na ciepło, które jest przekazywane do systemu grzewczego. Koszt ogrzewania domu tym sposobem, odczuwalnie się zmniejsza, ponieważ znikają wydatki na źródła uzyskiwania ciepła, takie jak gaz czy węgiel. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, które normalnie musielibyśmy wydać na ogrzewanie, ale również zmniejsza emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Komfort i prostota obsługi
Za wykorzystaniem do ogrzewania domu pompy ciepła np. Vitocal 300 firmy Viessmann, przemawia nie tylko fakt, że odczuwalnie zmniejsza wydatki na ogrzewanie, ale też działa w pełni automatycznie. Każde urządzenie wyposażone jest bowiem w regulatory, którymi można dowolnie sterować i programować jego działanie. Całość obsługi jest intuicyjna i bardzo łatwo się jej nauczyć. Duże wyświetlacze graficzne, menu pomocy i przejrzysty „interface” podnoszą komfort użytkowania.

Taki automatyczny sposób obsługi ogrzewania domu, to coś zupełnie innego i nowego w porównaniu z tradycyjnymi sposobami ogrzewania. Zwykły piec węglowy trzeba stale obsługiwać (dokładać węgiel) i sprawdzać, czy dobrze się pali. Zabiera to czas i jest bardzo uciążliwe dla domowników. Przy pompie ciepła, praktycznie nie trzeba nic robić, raz włączona i odpowiednio zaprogramowana, będzie sprawnie działać bez doglądania czy jakiegokolwiek innego wysiłku z naszej strony.


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.05 secs