KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  CadPro - Dom zaczyna się od projektu
WWW.MDO.PL: CADPRO - DOM ZACZYNA SIĘ OD PROJEKTU

Dom zaczyna się od projektu
 MDO 104, str. 9

Rozmowa z mgr inż. Sebastianem Kołodziejem, właścicielem firmy CadPro Biuro Projektów i Ekspertyz Budownictwa w Zielonej Górze.

MDO: Czy budowanie domów energooszczędnych oznacza rezygnację z marzeń o pięknym domu w imię oszczędności?
Sebastian Kołodziej:
Absolutnie nie, dom energooszczędny może być piękny. To nie sprawa estetyki, ale raczej doboru optymalnych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych oraz materiałowych, tak aby w konsekwencji do ogrzania 1m2 domu zużywać w ciągu roku mniej niż 70 kWh/m2.

MDO: O energooszczednym budowaniu trzeba myśleć już na etapie wyboru projektu?
SK:
Zdecydowanie tak. Z racji wiedzy i doświadczenia zdobywanego w ciągu wielu lat praktyki możemy inwestorowi pomóc wybrać gotowy projekt, właściwie go „odczytać”, omówić jego mocne i słabe strony.
Nasze biuro współpracuje z wiodącymi pracowniami architektonicznych, które specjalizują się w projektowaniu domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. My wykonujemy adaptację tych projektów do warunków lokalnych i wprowadzamy zmiany w tych projektach, dopasowując je do indywidualnych potrzeb i upodobań inwestora.

MDO: A jeśli inwestor ma swoją wizję domu?
SK:
Możemy energooszczędny dom „uszyć na miarę”. W CadPro opracowujemy często indywidualne projekty domów np. z powodu  wąskich działek lub specyficznych warunków lokalnych np. działka z mocnym spadkiem.
 
MDO: Czy wykonują Państwo świadectwa charakterystyki energetycznej, tzw. certyfikaty energetyczne budynków?
SK:
Tak, wykonaliśmy ich już ponad 300 i to jest bardzo cenne doświadczenie.
Dokonując certyfikacji energetycznej budynków, dokładnie analizujemy zastosowane rozwiązania funkcjonalne, materiałowe oraz instalacyjne i zdobywamy wiedzę o słabych punktach, co pozwala na ich eliminację w naszych projektach.
Dla przypomnienia wspomnę, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku jest dokumentem mówiącym, ile energii nieodnawialnej zużywa budynek na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Na dobry wynik świadectwa ma wpływ dobór odpowiednich rozwiązań projektowych i ich właściwa realizacja w trakcie budowy. Optymalnie zaprojektowany budynek - dom energooszczędny, będzie procentował niskimi kosztami użytkowania i wysokim komfortem życia domowników.

MDO: Jak Państwa projekty uzyskują cechy domu energooszczędnego?
SK:
Aby powstał dom energooszczędny musimy już na etapie projektu  wdrożyć szereg rozwiązań obniżających straty ciepła oraz zwiększających zyski ciepła. Straty następują na skutek przenikania ciepła przez przegrody: podłogę na gruncie, ściany zewnętrzne, okna, połać dachową, mostki termiczne (w postaci balkonów, tarasów, wieńców, nadproży) oraz poprzez wentylację budynku. Zyski ciepła osiągamy poprzez właściwe rozlokowanie okien w ścianach i połaciach dachowych oraz właściwą orientację budynku względem stron świata.

MDO: A konkretnie?
SK:
Na dom energooszczędny wpływa wiele czynników:
- właściwa orientacja budynku względem stron świata,
- zwarta i prosta bryła budynku, posiadająca największą powierzchnię użytkową przy najmniejszej powierzchni przegród zewnętrznych;
 - lokowanie okien w ścianach i w połaciach dachowych tak, by osiągnąć największe zyski ciepła od promieniowania słonecznego,
- projektowanie przegród: podłóg, ścian i dachu w taki sposób, by zminimalizować straty ciepła przez przenikanie,
dobranie odpowiedniej grubości i parametrów izolacji termicznej, weryfikacja każdej przegrody pod kątem gromadzenia się w niej wilgoci w okresie zimowym oraz pod kątem rozwoju pleśni,
- minimalizacja i eliminacja występowanie mostków cieplnych w budynku,
- dobór właściwej stolarki okiennej i drzwiowej,
- w zakresie instalacji grzewczych i źródeł ciepła wybór optymalnego rozwiązania dla lokalnych warunków (gazowe kotły kondensacyjne, kotły stałopalne na ekogroszek lub pellet, kominki, kolektory słoneczne wspomagające ogrzewanie i  przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

MDO: Wentylacja grawitacyjna czy rekuperacja?
SK:
Proponujemy wentylację mechaniczną nawiewno - wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperację. Tylko takie rozwiązanie gwarantuje zdrową atmosferę w budynku, zapewniając kontrolowany dopływ świeżego powietrza, bez strat ciepła przez „kominy”. Należy zauważyć, że dla zdrowego funkcjonowania człowiek potrzebuje 20-30m3 świeżego powietrza na godzinę. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie w nowych, szczelnych budynkach sprostać tym wymaganiom, w efekcie czego użytkownicy tych budynków odczuwają dyskomfort. W takich obiektach, ponadto dochodzi do przyrostu zawilgocenia w ścianach, co prowadzi do utraty ich parametrów izolacyjnych oraz rozwoju pleśni i grzybów.

MDO: W sferze projektowej w CadPro można liczyć na pełną obsługę?
SK:
Naszą ofertę kierujemy zarówno do inwestorów indywidualnych, w zakresie budownictwa jednorodzinnego, jak i do przedsiębiorstw, oferując usługi projektowe w zakresie obiektów użyteczności publicznej, budynków i konstrukcji przemysłowych. Nasze usługi są  kompleksowe i obejmują opracowanie koncepcji inwestycji i projektu budowlanego, uzyskanie pozwolenia na budowę, opracowanie projektów wykonawczych, warsztatowych i powykonawczych.
Projekty opracowujemy we wszystkich branżach: architektonicznej, konstrukcyjnej, sanitarnej i elektrycznej, a rozwiązania konsultujemy na bieżąco z najlepszymi rzeczoznawcami z branży bhp, higieniczno-sanitarnej i przeciwpożarowej, dzięki czemu projekty są zgodne z aktualnymi normami i przepisami prawa.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą na naszej stronie:
www.CadPro.pl i bezpośredniego kontaktu z nami.



CadPro Biuro Projektów
i Ekspertyz Budownictwa
65-775 Zielona Góra, ul. Zacisze 17
tel. +48 68 453 35 96, +48 601 057 666
fax. +48 68 411 41 68
e-mail:
biuro@cadpro.pl
www.cadpro.pl


Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.05 secs