KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  MK BAKO - Rekuperacja i wentylacja higrosterowana
WWW.MDO.PL: MK BAKO - REKUPERACJA I WENTYLACJA HIGROSTEROWANA

Rekuperacja i wentylacja higrosterowana 
 MDO 103, str. 10

Bez sprawnej wentylacji nie ma w domu zdrowego klimatu. Budując dom energooszczędny czy pasywny,
warto  zainstalować rekuperację. W istniejących budynkach rozwiązaniem wielu problemów jest
wprowadzenie wentylacji higrosterowanej.

Rekuperacja, czyli system wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła oparty na rekuperatorze, umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych nieodwracalnie tracimy.

Zasada działania rekuperatora jest prosta. Świeże, chłodne powietrze zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła centrali wentylacyjnej ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku, a następnie nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.
Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego „zużytego” powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz, nie mieszając się z nim.

Rekuperacja zapewnia wysoki komfort klimatyczny, idealną, jednakową w każdym pomieszczeniu temperaturę, szybkie usunięcie nadmiaru wilgoci i dwutlenku węgla oraz nieprzyjemnych zapachów. Zabezpiecza też ściany przed zagrzybieniem.
Warunkiem właściwego działania rekuperacji jest szczelność całego budynku, dlatego najlepiej pomyśleć o niej na etapie projektu nowego domu lub modernizacji istniejącego. Przez okna, drzwi itd. nie może wchodzić do domu powietrze, a jedynie przez czerpnię. To zupełnie inaczej niż w tradycyjnym budownictwie, gdzie właśnie rozszczelnione okna i drzwi są źródłem świeżego powietrza i gwarantują wymianę powietrza i prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej.
Domy i mieszkania z rekuperacją osiągają lepsze parametry energooszczędności. To jest niezwykle ważne dla inwestorów, którzy chcą ubiegać się o dopłatę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.06 secs