KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  SAUNAP - Sauny i groty solne
WWW.MDO.PL: SAUNAP - SAUNY I GROTY SOLNE

Sauny i groty solne
 MDO 103, str. 17

Stoisko z saunami firmy SAUNAP z Poznania od kilku lat jest jednym z najbardziej obleganych miejsc na Targach Budownictwa w Drzonkowie. Ludzie oglądają, rozmawiają i... kupują. Nic dziwnego, bo ich cena w stosunku do wyrobów niemieckich czy fińskich tej samej jakości, jest dużo niższa. Różnica wynika z niższych kosztów pracy w Polsce. Teraz asortyment rozszerzył się o groty i kabiny solne.

Kabina sauny zbudowana jest z drewna, najczęściej skandynawskiego. Finowie wypróbowali różne gatunki i okazało się, że najbardziej przydatne są ich rodzimy świerk, sosna bezsęczna hemlok i osika biała. Drewno bowiem nie może się mocno nagrzewać i wydzielać żywicy. Z gatunków egzotycznych nadaje się do wykorzystania na ławy, oparcia, podgłówki i obudowy pieca, afrykańskie drewno abachi oraz cedr.
Bardzo elegancko wygląda połączenie elementów z białej osiki z ciemnobrązowym cedrem. W dodatku cedr pięknie pachnie... Drzwi do kabiny mogą być wykonane z drewna lub szkła hartowanego (przezroczystego, ciemnego, zielonego itp.).

Sauna służy do regeneracji sił fizycznych i duchowych. Aby uefektywnić relaks i uczynić go jeszcze przyjemniejszym montuje się w kabinie radio i urządzenia do przeprowadzania terapii światłem. Wiadomo bowiem, że pewne kolory wpływają na psychikę człowieka. Światło czerwone stymuluje i pobudza do działania, zielone - poprawia nastrój, niebieskie - uspokaja i łagodzi dolegliwości bólowe, a żółte - usuwa stres. Ponadto można zainstalować lampy solne do inhalacji dróg oddechowych.

Do sauny przypisane są pewne charakterystyczne akcesoria drewniane: ceber, chochla, klepsydra czy wielka beczka do ochładzania ciała. Kąpiel w saunie polega bowiem nie tylko na rozgrzewaniu organizmu, ale także na schładzaniu płuc zimnym powietrzem, a ciała wodą. Finowie dawniej wychodząc z sauny kąpali się w jeziorze lub morzu albo nacierali śniegiem. W miastach nie jest to możliwe. Do tego celu służy więc najczęściej beczka z zimną wodą, wanna, basen lub prysznic.

Sercem sauny jest piec. W saunie suchej piec nagrzewa powietrze do temperatury 100 -120 oC. Piece opala się drewnem lub zasila elektrycznie. Firma SAUNAP montuje piece renomowanych fińskich producentów: HELO i HARVIA. Są to urządzenia spełniające najwyższe wymogi bezpieczeństwa. W końcu woda i prąd to nie żarty.


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.06 secs