KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  BACHL - Nakrokwiowy system termoizolacji dachu cz. 2
WWW.MDO.PL: BACHL - NAKROKWIOWY SYSTEM TERMOIZOLACJI DACHU CZ. 2

Nakrokwiowy system
termoizolacji dachu
cz. II

 MDO 81 5/2008, str. 9

Płyty systemu nakrokwiowego BACHL są tak przygotowane do montażu, że eliminuje się ryzyko popełniania błędów wykonawczych. W dodatku jest to tak proste, jak deskowanie czy układanie papy, tylko że płyty kładzie się kilka razy szybciej i od razu uzyskuje się dach z termoizolacją.


Płyty do temoizolacji BACHL tecta-PUR, wykonane z wysokiej jakości, atestowanej, twardej pianki poliuretanowej (PUR/PIR) mają wymiary 2,5 m x 1,25 m i grubość od 5 cm do 28 cm (zastosowanie płyty o gr. 10 cm odpowiada ociepleniu matą z wełny mineralnej o grubości 20-25 cm, ułożonej między krokwiami). Płyty posiadają obwodowo wykonane frezowanie, które umożliwia łączenie ich na pióro-wpust. Z obu stron płyty naklejona jest folia aluminiowa, pełniąca funkcję refleksu termicznego i paroizolacji.

Górna strona płyt pokryta jest antypoślizgową folią zabezpieczającą, która posiada zakłady na wszystkich krawędziach. Pełni ona rolę warstwy wstępnego krycia, czyli hydroizolacji. Folia ochronna, po zwulkanizowaniu na zakładach, tworzy szczelną warstwę nieprzepuszczalną dla deszczu, śniegu i wiatru.

Układanie termoizolacji nakrokwiowej BACHL tecta-PUR rozpoczyna się od okapu. Rozstawu krokwi i łączenia płyt nie trzeba uwzględniać przy montażu. Płyty kładzie się bezpośrednio na krokwiach lub na uprzednio wykonanym oszalowaniu drewnianym, drewnopochodnym lub płytach G-K. Pierwszy rząd płyt kładzie się dłuższą krawędzią wzdłuż okapu, „piórem” zwróconym do góry, w stronę kalenicy. Płyty układa się na przemian i mocno wciska jedną w drugą, w celu unikniecia mostków cieplnych.

Drugi rząd i kolejne, układa się z przesunieciem łączeń o min. 50 cm, czyli na „mijankę” lub „cegiełkę”. Płyty docina się nożem lub zwykłą piłą. Powstałe „ścinki” wykorzystuje się na przeciwległych połaciach, więc odpadów jest niewiele.

Po termoizolacji można chodzić jak po deskowaniu, więc komfort i szybkość pracy są duże.

W miejscach łączenia dwóch połaci (kalenica, naroża, kosze) należy miejsca styku płyt wypełnić szczelnie pianką montażową (jej nadmiar, po stwardnieniu, odcina się nożem), a następnie przykleić taśmę bitumiczną. Po ułożeniu płyt BACHL tecta-PUR trzeba pozaklejać samoprzylepne zakłady folii ochronnej.

Kontrłaty układa się na termoizolacji w miejscach, gdzie pod nią znajdują się krokwie i przymocowuje do nich za pomocą specjalnych śrub systemowych BACHL, o długości dostosowanej do grubości termoizolacji. Śruby wkręca się pod kątem 60 st. za pomocą wiertarki elektrycznej lub wkrętarki o dużym momencie wkręcającym (zdjęcie). 


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.06 secs