KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  MAYAR - Ochrona winorośli
WWW..MDO.PL: MAYAR - OCHRONA WINOROŚLI

W Czechach zarejestrowane są środki do zwalczania najczęściej występujących chorób i szkodników winorośli. W Polsce, z powodu skomplikowanych procedur i dużych kosztów po stronie producentów środków chemicznych, takie same środki można kupić, ale nie ma na ich etykiecie zalecenia do stosowania na winorośli (terminu stosowania, dawki, okresu karencji itd). Na przykład preparat SIARKOL 80WP jest u nas zarejestrowany do zwalczania mączniaka prawdziwego na chmielu czy jabłoni, ale nie na winorośli.

Najpospolitsze choroby winorośli to mączniak rzekomy winorośli, mączniak prawdziwy winorośli, szara pleśń, rak bakteryjny, a ze szkodników: przędziorki, mszyce i czerwce oraz szpeciel pilśniowiec winoroślowy.

Niełatwo jest amatorowi prawidłowo oznaczyć chorobę czy szkodnika. Jest to jednak możliwe. Każda choroba ma swe charakterystyczne objawy, pojawiające się w określonym czasie i miejscu.

Jest sporo literatury fachowej z opisami i zdjęciami uszkodzeń. Jeśli będą Państwo mieli trudności ze stwierdzeniem, co "dolega" winorośli, trzeba o radę zapytać profesjonalistę. Można przyjść z liśćmi czy porażonymi owocami do sklepu MAYAR w Zielonej Górze, przy ul. Chopina 22A. Jego właścicielka, Małgorzata Kurek, która jest członkiem Zielonogórskiego Towarzystwa Winiarskiego i od wielu lat działa w branży ogrodniczej, pomoże rozpoznać problem i dobrać właściwy sposób działania.

Pamiętać należy, że ochrona chemiczna, to ostateczność. Powinniśmy się w pierwszej kolejności skupić na stworzeniu krzewom optymalnych warunków do zdrowego rozwoju. Trzeba rośliny odpowiednio ciąć (cięcie odmładza corocznie krzew, nie pozwala mu się też zbytnio zagęścić).

Ważne jest również ostrożne nawożenie azotem, gdyż duże dawki tego składnika zwiększają podatność winorośli na choroby grzybowe. Zadbać z kolei warto o wystarczającą ilość wapnia w glebie.Systematyczne usuwaniu porażonych liści, pędów i owoców przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzenianie się choroby czy szkodnika.

Miejmy nadzieję, że w tym roku pogoda będzie dla winorośli łaskawa i Winobranie a.d. 2011 będzie w lubuskim udane.Sklep Ogrodniczy MAYAR
Małgorzata Kurek
Zielona Góra, ul. Chopina 22 A
tel. 68 324 50 66
www.sklep-mayar.pl

Sprzedaż artykułów ogrodniczych.
Nawozy, środki ochrony roślin, nasiona, podłoża.
Sadzonki kwiatów i warzyw.
Kwiaty rabatowe. Nasiona traw.
Artykuły zoologiczne.


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
apexim bis
rosmosis
exalo
sandmedia
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.04 secs