KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  Lech Rabiza - Cięcie pielęgnacyjne i wycinka drzew
WWW.MDO.PL: LECH RABIZA - CIĘCIE PIELĘGNACYJNE I WYCINKA DRZEW

Czy każde drzewo i krzew można mocno przyciąć?
Nie każde, ale większość gatunków znosi dobrze regularne skracanie pędów młodych.  Np. sosny nie lubią cięcia, ale dobrze reagują na coroczne uszczykiwanie młodych pędów. Dzięki temu zabiegowi zagęszczają pokrój. Podobnie świerk kłujący. Cyprysikom i żywotnikom warto corocznie w marcu przycinać połowę ostatniego przyrostu.

Czy ważny jest termin cięcia?
Większość drzew liściastych tnie się w stanie bezlistnym, przed ruszeniem wegetacji, ale pewne rodzaje nie znoszą tego  i strasznie „płaczą”, czyli wypływa duża ilość soków, co osłabia drzewo. Klony, brzozy, buki, graby, wiązy i kasztanowce tnie się, gdy rozwiną liście, w okresie pełnej wegetacji: od czerwca do września, z kolei orzech i orzesznik, od 15 VII do 15 VIII. Podobnie ozdobne i owocowe drzewa pestkowe, tnie się w pełni wegetacji, bo wtedy szybciej goją rany, a tym samym zmniejsza się zagrożenie infekcją grzybową.

A jeśli chcemy wyciąć całkowicie drzewo lub krzew?
Drzewa owocowe w ogrodzie i ozdobne w wieku do 10 lat możemy wyciąć bez zezwolenia. W przypadku starszych drzew trzeba złożyć wniosek do właściwego organu administracyjnego (wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta, wojewódzkiego konserwatora zabytków) o zgodę na wycinkę drzewa lub krzewu. Po dopełnieniu formalności można drzewo wyciąć.

Czy są opłaty za wycięcie drzewa?
Złożenie wniosku jest wolne od opłat. Natomiast samo wycięcie drzewa lub krzewu na podstawie uzyskanej zgody może w określonych przypadkach podlegać opłatom. Osoby fizyczne w sytuacji, gdy uzyskały zgodę na wycinkę i nie ma ona związku z prowadzoną przez te osoby działalnością gospodarczą, nie ponoszą opłat za wycięcie drzewa lub krzewu.

Czy do wycinki potrzebny jest spacjalistyczny sprzęt?
Przede wszystkim potrzebne są umiejętności. Nie radzę samodzielnie zabierać się za wycinkę bardzo dużych drzew. Ważna jest znajomość techniki cięcia, przeszkolenie w zakresie BHP i doświadczenie, aby wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie. Nie wolno stwarzać zagrożenia dla ludzi, budynków i innych obiektów  otoczenia. Bezwzględnie konieczne jest też wprawne operowanie narzędziami i sprzętem. Po wielu latach dorobiliśmy się wysoko wykwalifikowanej i odpowiedzialnej załogi, której można ze spokojem powierzyć nawet bardzo trudne zadania.

Do wysokich drzew drabina nie wystarczy...
Prace pielęgnacyjne i wycinkę przeprowadzamy metodą alpinistyczną lub wykorzystując podnośnik koszowy który umożliwia pracę na wys. 18 m. Używamy go i wypożyczamy do prac przy drzewach rosnących w pasach przydrożnych, starych ogrodach i sadach, w sytuacjach kiedy trzeba sięgnąć naprawdę wysoko lub gdy nie można ustawić drabin, np. na skarpie lub w dużym zagęszczeniu drzew i krzewów. Podnośnik koszowy zapewnia oparcie i stabilność, a to jest istotne dla bezpieczeństwa, gdy się pracuje z piłami, a z drzew spadają gałęzie.

Zajmujemy się też konsultacjami w ogrodzie klienta. Chętnie służymy swoją wiedzą, by doradzić, co, jak i kiedy najlepiej zrobić.



Zakład Urządzania i Utrzymania
Terenów Zieleni inż. Lech Rabiza

Zielona Góra, ul. Kingi 9
tel. 68 329 09 52, 502 263 115
www.rabiza-zielen.com.pl


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.05 secs