KONTAKT     MAPA SERWISU     POWIADOM     STARTOWA  
B UDOWNICTWO
LUBUSKI INFORMATOR BUDOWLANY
BUDOWNICTWO WNĘTRZA OGRODY
NEWSLETTER
Dzięki usłudze newsletter będą Państwo otrzymywać aktualne informacje z naszego serwisu.
 
LIB   /  Artykuły  /  MAYAR - Ochrona winorośli
WWW..MDO.PL: MAYAR - OCHRONA WINOROŚLI

Ochrona winorośli
 MDO 95, str. 9

W ostatnich latach ogromnie wzrosło zaiteresowanie winoroślą. Każdy kto ma ogród czy działkę sadzi winne krzewy, by cieszyć się jesienią własnymi owocami. Pomysłów na ich zagospodarowanie nikomu nie brakuje, czasem tylko brak wiedzy, jak uzyskać dobre plony.

Sadząc nawet jeden krzew winny warto poczytać o tej niezwykłej roślinie, uprawianej przez ludzi od tysięcy lat. Znając jej wymagania co do gleby, światła i ciepła na pewno wybierzemy właściwe stanowisko. A dobre miejsce, to połowa sukcesu w uprawie. Jeśli chodzi o to, na co jeszcze mamy wpływ, to wybór odmiany. Warto kierować się nie tylko smakiem czy wielkością owoców, ale wziąć pod uwagę również odporność na mróz, choroby i szkodniki.

Wybierając odmiany polecane do uprawy w naszym regionie, czy to deserowe czy do przetworzenia na soki lub wino, unikniemy rozczarowań i niepowodzeń, a także zaoszczędzimy czas i pieniądze. Nie ma się co łudzić, że odmiany wspaniale owocujące we Francji czy w Chile, będą takie same w Polsce - nie ten klimat, nie ta gleba. Lepiej wybrać odmiany niezawodnie przetrzymujące zimy i rodzące owoce nawet w nasze kapryśne lata, zdrowsze, a że mniejsze grona, trochę mniej słodkie, trudno... Za to jaka przyjemność zrywać owoce prosto z krzaka!

Stale rośnie liczba dużych winnic w naszym województwie. Na podstawie wymiany spostrzeżeń, dyskusji w fachowym gronie, spotkań z winiarzami z sąsiednich krajów, z roku na rok podnosi się poziom wiedzy i umiejętności lubuskich winiarzy. Oni zaś swym entuzjazmem zarażają amatorów, a co najważniejsze, dzielą się z nimi własnymi doświadczeniami.

Ostatnio Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie i Sieć Obszarów Wiejskich zorganizowały szkoleniowy wyjazd na Morawy. Od wybitnych specjalistów i praktyków można się było dowiedzieć, jaki system ochrony winorośli mają nasi południowi sąsiedzi, aby z kolei zdobyć podstawy do opracowania kalendarza oprysków ochronnych dla lubuskich winnic. Takiego kalendarza jeszcze nie ma, a jest bardzo potrzebny. 


POPRZEDNIA[1] [2] NASTĘPNA
Partner serwisu
apexim bis
rosmosis
exalo
sandmedia
Pokaż stronę w wersji do druku... DRUKUJ POWRÓT GÓRA GÓRA
Strona główna Alfabetyczny spis firm
Copyright © 2005 Lubuski Informator Budowlany
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Za materiały ikonograficzne i teksty odpowiadają zleceniodawcy.
Wykonanie - amb software
Request in 0.04 secs